Czy mocny sprzęt daje przewagę w rozgrywce?

Czy mocny sprzęt daje przewagę w rozgrywce?

Wydajność sprzętu w kontekście rywalizacji w grach komputerowych od lat jest obiektem dyskusji wśród graczy. Zarówno tych na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym. Czy rzeczywiście mocny komputer daje jakąkolwiek przewagę w rozgrywce? A jeżeli tak, to dokładnie jaką?

Detale nie są tak istotne

Wydajność zestawów komputerowych przekłada się na kilka aspektów w grach. Płynność, rozdzielczość i ilość detali to najważniejsze z nich.Okazuje się, że w eSporcie detale i rozdzielczość wcale nie są tak pożądane. 

Przykładowo, bardzo wielu profesjonalnych graczy w CS:GO podczas gry korzysta z rozdzielczości 1280 x 960 oraz proporcjach obrazu 4:3. W nowoczesnych grach AAA taka konfiguracja grafiki jest praktycznie niespotykana. Tekstury również są zwykle ustawiane na najniższą jakość. Dlaczego tak się robi? Wszystko sprowadza się do FPSów. Jakość obrazu schodzi na dalszy plan. 

Więcej FPS to lepsza ocena sytuacji

W praktyce, profesjonaliści zawsze dążą do jak największej ilości klatek na sekundę. Dzięki temu, w niektórych sytuacjach są w stanie szybciej zareagować. To przewaga rzędu milisekund, jednak na profesjonalnej scenie nawet taka jest niezwykle cenna. Potrafi zadecydować o wygranym meczu, a nawet turnieju.

Oczywiście w dużych turniejach LAN każdy gra na takim samym zestawie. Nie da się uzyskać przewagi wynikającej ze sprzętu. Jednak rozgrywki przez internet to już inna para kaloszy. Wtedy każdy FPS ma znaczenie, a zawodnicy robią wszystko by zyskać przewagę. Choć warto zaznaczyć, że nie w każdej grze jest ona tak istotna.

W takim LoLu, TFT czy StarCrafcie jej znaczenie znacznie maleje. Te gry opierają się bardziej na strategii i taktyce. 

Na czym grają najlepsi?

Wśród profesjonalnych gracz trudno znaleźć zestawy, które byłyby z niskiej lub średniej półki. Przykładowo duński zawodnik w CS:GO Dev1ce trenuje na komputerze wyposażonym w kartę GeForce RTX 3080 oraz procesor Intel Core i9 10900K. Z kolei amerykański gracz Fortnite Bugha dysponuje zestawem z takim samym procesorem oraz kartą GeForce RTX 3090. Jeżeli szukasz konfiguracji danego eSportowca, to na stronie prosettings.net znajdziesz informację o zestawach większości profesjonalnych graczy.

Ty też możesz być najlepszy

Koszt samego GeForce RTX 3090 oraz procesora i9 10900K łącznie wynosi prawie 20 tysięcy złotych. A nie wliczamy tu innych komponentów, takich jak RAM, płyta główna itp.. Niestety taka kwota zdecydowanie przekracza budżety większości osób w Polsce.

Jeżeli zależy Ci na rozgrywce w najwyższej wydajności, to nie musisz wydawać horrendalnych pieniędzy na sprzęt. Możesz skorzystać z usług klubu FPS Center, gdzie tak naprawdę za grosze wynajmiesz zestawy zawierające RTX 3090 oraz i9 10900K. Dzięki temu jesteś w stanie rozegrać profesjonalne zawody, trenować, albo po prostu dobrze się bawić w ulubionych grach. Wszystko w Twoich rękach.

Leave a Reply

Write what you are looking for, and press enter to begin your search!
"