Dlaczego FPSy są tak ważne?

FPSy to podstawowy miernik wydajności komputerów  w grach. Oznacza ilość renderowanych klatek na sekundę. W świecie gamingu panuje prosta zasada. Im więcej FPSów, tym lepiej. Dlaczego są one tak istotne? Jak uzyskać ich maksymalną ilość?

Magia FPSów

W telewizji europejskiej oraz filmach kinowych dla obrazu standardem jest 25 klatek na sekundę. Większość graczy słysząc o takim klatkażu w grze stwierdziłoby, że to nieco za mało. A eSportowcy stwierdziliby, że 25 klatek to nieśmieszny żart.. Dzieje się tak, ponieważ obraz w grach jest zwykle bardziej dynamiczny. Do tego dochodzą nasze interakcje, które wypływają na wyświetlany obraz.

Płynność rozgrywki mierzy się właśnie w klatkach na sekundę. Im więcej komputer ich generuje, tym płynniejszy obraz wyświetla się na ekranie monitora. Jest to o tyle ważne, ponieważ nie dość, że wpłīwa na komfort grania, to generuje przewagę w grach online. Szczególnie shooterach.

Jak podkręcić FPSy?

Kluczowym dla FPSów komponentem w każdym komputerze jest oczywiście karta graficzna. To właśnie ona odpowiada za renderowanie obrazu. Im większą moc ma, tym my możemy się cieszyć bardziej komfortową rozgrywką. Nie bez znaczenia jest również procesor. Można powiedzieć, że to on stanowi ograniczenie dla karty graficznej. Innymi słowy, słaby procesor nie będzie w stanie w pełni wykorzystać mocarnej karty graficznej.

Każda taka karta  ma ograniczoną moc obliczeniową. Odpalając daną grę stoimy przed pewnym dylematem. Czy moc ta ma zostać spożytkowana na zwiększoną rozdzielczość i ilość detali, czy też na większą ilość klatek na sekundę. Ograniczając te pierwsze możemy spodziewać się płynniejszej gry. Z kolei podwyższony poziom detali skutkuje niższym klatkarzem. Przez to praktycznie zawsze musimy się godzić na pewnego rodzaju kompromis. Chyba, że…

… masz do dyspozycji high-endowy sprzęt

Sposobem na uniknięcie takich kompromisów jest bardzo wydajny sprzęt. Wtedy możemy cieszyć się zarówno wysokiej jakości grafiką, jak i ogromną liczbą klatek na sekundę. Taki przywilej jednak kosztuje. I to zwykle nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tyle właśnie w przybliżeniu trzeba zapłacić za kartę graficzną GeForce 3090.

Można oczywiście wydać taką kwotę na sprzęt. Istnieją jednak dwa kluczowe problemy. Po pierwsze mało kogo stać na komputer w tym przedziale cenowym. Po drugie, technologia stosunkowo szybko traci na wartości. W ciągu pięciu lat taki zestaw będzie wart ułamka swojej pierwotnej ceny.

Dlatego właśnie  warto rozważyć wizytę w klubie FPS Center. Najmocniejsze dostępne podzespoły w klubowych komputerach gwarantują rozgrywkę na najwyższym możliwym poziomie. Umieszczone w klimatycznych przestrzeniach pozwalają na absolutne zanurzenie się w świecie danej gry. A to wszystko w kwocie, na którą absolutnie każdy może sobie pozwolić. 

Write what you are looking for, and press enter to begin your search!
"